Про бюджет Ротмістрівської сільської територіальної громади на 2025 рік (2350800000)
РОТМІСТРІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
РІШЕННЯ
23.12.2024 № 48-12/VІІІ
Про бюджет Ротмістрівської
сільської територіальної громади
на 2025 рік (2350800000)
Відповідно до пункту 23 частини 1 статті 26, частини 1 статті 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 76, 77 Бюджетного кодексу України, сільська рада ВИРІШИЛА:
- Визначити на 2025 рік:
доходи бюджету Ротмістрівської сільської територіальної громади (далі – бюджет громади) у сумі 89 481 030 гривень, у тому числі доходи загального фонду бюджету громади – 87 911 030 гривень та доходи спеціального фонду бюджету громади – 1570 000 гривень згідно з додатком 1 до цього рішення;
видатки бюджету громади у сумі 89 481 030 гривень, у тому числі видатки загального фонду бюджету громади – 87 911 030 гривень та видатки спеціального фонду бюджету громади – 1 570 000 гривень;
оборотний залишок бюджетних коштів бюджету громади у розмірі 10 000 гривень, що становить 0,01 відсоток видатків загального фонду бюджету громади, визначених цим пунктом;
резервний фонд бюджету громади у розмірі 500 000 гривень, що становить 0,6 відсотків видатків загального фонду бюджету громади, визначених цим пунктом.
2. Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів бюджету громади на 2025 рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами згідно з додатком 2 до цього рішення.
3. Затвердити на 2025 рік міжбюджетні трансферти згідно з додатком 3 до цього рішення.
Делегувати виконавчому комітету Ротмістрівської сільської ради повноваження приймати рішення щодо розподілу та перерозподілу обсягів трансфертів з державного та місцевих бюджетів у період між сесіями сільської ради з наступним внесенням змін до рішення про бюджет громади.
4. Затвердити розподіл витрат бюджету громади на реалізацію місцевих/регіональних програм у сумі 17 815 221 гривня згідно з додатком 4 до цього рішення.
5. Установити, що у загальному фонді бюджету громади на 2025 рік:
1) до доходів загального фонду бюджету громади належать доходи, визначені статтею 64 Бюджетного кодексу України, та міжбюджетні трансферти, визначені статтями 97 та 101 Бюджетного кодексу України (крім субвенцій, визначених статтею 691 та частиною першою статті 71 Бюджетного кодексу України);
2) джерелами формування у частині фінансування є надходження, визначені частиною 1 статті 15, частиною 1 статті 72 та абзацом третім пункту 225 розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України;
3) джерелами формування у частині кредитування є надходження, визначені статтею 64 Бюджетного кодексу України.
6. Установити, що джерелами формування спеціального фонду бюджету громади на 2025 рік:
1) у частині доходів є надходження, визначені статтею 691 Бюджетного кодексу України;
2) у частині фінансування є надходження, визначені частиною 1 статті 15 та частиною 2 статті 72 Бюджетного кодексу України;
3) у частині кредитування є надходження, визначені пунктами 10, 11 частини першої статті 691 та пунктом 8 частини першої статті 71 Бюджетного кодексу України.
7. Визначити на 2025 рік відповідно до статті 55 Бюджетного кодексу України захищеними видатками бюджету громади видатки загального фонду на:
оплату праці працівників бюджетних установ;
нарахування на заробітну плату;
придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів;
забезпечення продуктами харчування;
оплату комунальних послуг та енергоносіїв;
соціальне забезпечення;
поточні трансферти місцевим бюджетам;
забезпечення осіб з інвалідністю технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення для індивідуального користування;
оплату послуг з охорони комунальних закладів культури;
оплату енергосервісу.
8. Доручити начальнику Фінансового відділу Ротмістрівської сільської ради здійснювати у 2025 році на конкурсних засадах розміщення тимчасово вільних коштів бюджету громади на депозитах або шляхом придбання цінних паперів, емітованих сільською радою, з подальшим поверненням таких коштів до кінця поточного бюджетного періоду, а також шляхом придбання державних цінних паперів відповідно до статті 16 Бюджетного кодексу України.
9. Відповідно до статей 43 та 73 Бюджетного кодексу України надати право виконавчому комітету сільської ради отримувати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, позики на покриття тимчасових касових розривів бюджету громади, пов’язаних із забезпеченням захищених
видатків загального фонду, в межах поточного бюджетного періоду за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами з обов'язковим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду.
10. Головним розпорядникам коштів бюджету громади забезпечити:
1) затвердження паспортів бюджетних програм протягом 45 днів від дня набрання чинності цим рішенням;
2) здійснення управління бюджетними коштами у межах встановлених бюджетних повноважень та проведення оцінки ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;
3) здійснення контролю за своєчасним поверненням у повному обсязі до бюджету коштів, наданих за операціями з кредитування бюджету, а також кредитів (позик), отриманих сільською територіальною громадою, та коштів, наданих під місцеві гарантії;
4) забезпечення доступності інформації про бюджет відповідно до законодавства, а саме:
здійснення публічного представлення та публікації інформації про бюджет за бюджетними програмами та показниками, бюджетні призначення щодо яких визначені цим рішенням, відповідно до вимог та за формою, встановленими Міністерством фінансів України, до 15 березня 2026 року;
оприлюднення паспортів бюджетних програм у триденний строк з дня затвердження таких документів;
5) взяття бюджетних зобов'язань та здійснення витрат бюджету з урахуванням вимог чинного бюджетного законодавства;
6) у першочерговому порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати;
7) у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, інші енергоносії, комунальні послуги та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами, та укладання договорів за кожним видом відповідних послуг у межах бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі.
11. Якщо після прийняття рішення про бюджет громади повноваження на виконання функцій або надання послуг, на яке надано бюджетне призначення, передається відповідно до законодавства від одного головного розпорядника бюджетних коштів до іншого головного розпорядника бюджетних коштів, дія бюджетного призначення не припиняється і застосовується для виконання тих самих функцій чи послуг іншим головним розпорядником бюджетних коштів, якому це доручено. Передача бюджетних призначень у цьому випадку здійснюється за рішенням виконавчого комітету сільської ради, погодженим з постійною комісією сільської ради з питань бюджету і фінансів та соціально-економічного розвитку, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У межах загального обсягу бюджетних призначень за бюджетною програмою окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету громади Фінансовий відділ Ротмістрівської сільської ради, за обґрунтованим поданням головного розпорядника бюджетних коштів здійснює перерозподіл бюджетних асигнувань, затверджених у розписі бюджету та кошторисі, в розрізі економічної класифікації видатків бюджету, а також в розрізі класифікації кредитування бюджету – щодо надання кредитів з бюджету.
У межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника бюджетних коштів перерозподіл видатків бюджету і надання кредитів з бюджету за бюджетними програмами, включаючи резервний фонд бюджету, додаткові дотації та субвенції, а також збільшення видатків розвитку за рахунок зменшення інших видатків (окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету) здійснюються за рішенням виконавчого комітету сільської ради, погодженим з постійною комісією сільської ради з питань бюджету і фінансів та соціально-економічного розвитку, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Передача інших бюджетних призначень або перерозподіл інших видатків бюджету громади і надання кредитів з бюджету громади, крім випадків, передбачених цим рішенням, здійснюються за рішенням виконавчого комітету сільської ради, погодженим з постійною комісією сільської ради з питань бюджету і фінансів та соціально-економічного розвитку.
Забороняється без внесення змін до рішення про бюджет громади збільшення бюджетних призначень за загальним та спеціальним фондами бюджету громади на:
оплату праці працівників бюджетних установ за рахунок зменшення інших видатків;
видатки за бюджетними програмами, пов'язаними з функціонуванням органів місцевого самоврядування, за рахунок зменшення видатків за іншими бюджетними програмами.
Надати право виконавчому комітету сільської ради вносити зміни до переліку капітальних вкладень у розрізі інвестиційних проектів, об’єктів та заходів, видатки на які проводяться за рахунок коштів бюджету розвитку, екологічного податку, грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, надходження коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, переліку регіональних програм, обсягів міжбюджетних трансфертів, які фінансуватимуться з бюджету громади, у межах та із зміною обсягів загального і спеціального фондів.
12. Надати право укладання та підпису договорів про міжбюджетні трансферти між бюджетом громади та іншими бюджетами громад сільському голові.
13. Відповідно до пункту 13 Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010 р. №1132 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 січня 2015 р. №120, залишки коштів субвенцій, наданих з бюджету Ротмістрівської сільської територіальної громади у 2024 році за КПКВК 9770 «Інші субвенції з місцевого бюджету» та КПКВК 9800 «Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів» зберігаються на рахунках Отримувачів для здійснення відповідних витрат у 2025 році з урахуванням їх цільового призначення.
14. Це рішення набирає чинності з 1 січня 2025 року.
Відповідно до пункту 22 розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації не застосовуються такі норми цього рішення:
пункт 7,
підпункт 4 пункту 10,
пункт 11 (в частині, що стосується погодження з постійною комісією сільської ради з питань бюджету і фінансів та соціально-економічного розвитку рішень виконавчого комітету сільської ради).
15. Додатки №№ 1-4 до цього рішення є його невід’ємною частиною.
16. Фінансовому відділу Ротмістрівської сільської ради опублікувати це рішення не пізніше ніж через десять днів з дня його прийняття у газеті «Сміла».
17. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань бюджету і фінансів та соціально-економічного розвитку.
Сільський голова Володимир ХОВАЙБА
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
До рішення Ротмістрівської сільської ради
,,Про бюджет Ротмістрівської сільської
територіальної громади на 2025 рік”(2350800000)
Бюджет Ротмістрівської сільської територіальної громади на 2025 рік (далі бюджет громади) грунтується на базі основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України, із врахуванням змін, внесених до Бюджетного та Податкового кодексів України в частині місцевих бюджетів, інших чинних нормативно-правових актів.
ІНФОРМАЦІЯ ПРО СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ СТАН ГРОМАДИ
ЗА 11 місяців 2024 РОКУ
(ОСТАННІ ЗВІТНІ ДАНІ)
Площа території Ротмістрівської сільської територіальної громади становить 312,096 км2, в т.ч. сіл Ротмістрівка та селище Вовківка – 41,87 км2., Ташлик та селище Степок – 64,43 км2, Макіївка та Буда-Макіївка -53,8км2, Ковалиха – 27,36 км2, Куцівка -30,42 км2, Самгородок -18,71 км2, Мельниківка -19,68 км2, Санжариха – 16,35 км2, Носачів та Ленське – 39,47 км2. Із загальної площі землі сільськогосподарського призначення на території громади – 24437,14 га.
Територія громади згідно з адміністративно-територіальним устроєм України входить до складу Черкаського району Черкаської області.
На території громади розташовані 13 населених пунктів:
село Ротмістрівка -1 792 жителя; 1029 господарських дворів; площа – 4156,1 га;
селище Вовківка - 28 жителів; 42 господарських двори; площа – 31,0 га;
село Ковалиха –555 жителів; 547 господарських дворів; площа – 2736,3 га;
село Куцівка- 526 жителів; 385 господарських дворів; площа – 3041,6 га;
село Мельниківка - 596 жителів; 431 господарський двір; площа – 1967,7 га;
село Макіївка - 995 жителів; 444 господарських двори; площа – 3851,9 га;
село Буда -Макіївка- 213 жителів; 107 господарських дворів; площа – 1528,0 га;
село Ташлик - 1268 жителів; 1040 господарських дворів; площа – 6388,6 га;
село Самгородок - 393 жителі; 299 господарських дворів; площа – 1870,8га;
селище Степок - 5 жителів; 17 господарських дворів; площа – 54,8 га;
село Санжариха -376 жителів; 279 господарських дворів; площа – 1635,3 га;
село Носачів - 1072 жителі; 401 господарський двір; площа – 3883,5 га;
село Ленське - 257 жителів; 46 господарських дворів; площа – 64,0 га.
Демографічна ситуація
Сучасна демографічна ситуація, що склалася в Ротмістрівській сільській територіальній громаді (далі ТГ) характеризується збереженням тенденції скорочення чисельності населення, його економічно активної частини і питомої ваги зайнятості населення.
За даними реєстру територіальної громади загальна кількість населення складає 8 044 особи, з них: 2 582 особи є пенсіонери, або 30,1 %, внутрішньо переміщені особи (ВПО) з тимчасово окупованих територій в кількості 107 осіб (1129 осіб з початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну).
Станом на 01.12.2024 року на території Ротмістрівської сільської громади народилося 20 дітей, померло 91 особа. Загальна кількість населення громади складає 8044 жителі.
Більшість факторів, які впливають на демографічну ситуацію в громаді, формуються на загальнодержавному рівні і залежать від фінансово-економічного стану та добробуту населення. Подолання фінансової кризи та поліпшення економічного стану населення, що в свою чергу призведе до досягнення сталого демографічного розвитку, нормалізації і відтворення населення є тривалим і складним процесом.
Кількість працездатного населення територіальної громади становить 4 257 осіб.
Основними проблемами неповної зайнятості населення є:
- наявність підприємств з сезонним циклом роботи;
- недостатнє реагування системи професійної підготовки кадрів та зміни ситуації на ринку праці, що призводить до незбалансованого попиту та пропозиції робочої сили, ускладнює працевлаштування випускників навчальних закладів;
- відсутність механізму реалізації щодо бронювання робочих місць для працевлаштування незайнятого населення, що потребує соціального захисту;
- наявність тіньових відносин, передусім, внаслідок значного податкового навантаження на роботодавців та відсутність механізму економічного стимулювання роботодавців до створення робочих місць з гідними умовами та оплатою праці.
Сільське господарство
Сільськогосподарське виробництво є економічною основою розвитку громади.
Із загальної площі земельного фонду Ротмістрівської ТГ
25006,17 га (82,4%) займають сільськогосподарські угіддя, що свідчить про високий рівень сільськогосподарської освоєності регіону.
На території громади здійснюють господарську діяльність 82 суб'єкти господарської діяльності.
Основними напрямами розвитку агропромислового комплексу є вирощування зернових та технічних культур, розвиток свинарства та птахівництва. Розвивається сільськогосподарськими товаровиробниками садівництво і насінництво.
Найбільш розвиненою галуззю економіки громади, є аграрний сектор. Бюджетоутворюючими підприємствами є:
ТОВ «Агро-Рось-Інвест» - земельні частки (паї) площею 6028,8 га;
ФГ «Агро-Проялс» використовує земельні частки (паї) площею 1114,0 га;
ТОВ «Деметра – ЛК» використовує земельні частки (паї) площею 255,7 га;
СТОВ «Мельниківське» використовує земельні частки (паї) площею 393,7 га;
ТОВ «Альфа-агро КВГ» використовує земельні частки (паї) площею 1540,6 га;
ФГ «Віктор» використовує земельні частки (паї) площею 385,28 га;
СТОВ «Перемога» використовує земельні частки (паї) площею 982,7 га;
ФГ «Вікторія» використовує земельні частки (паї) площею 414,77 га;
ПП «Лан Холдінг» використовує земельні частки (паї) площею 1,8 га;
ФГ «Степп» використовує земельні частки (паї) площею 460,16 га;
ТОВ «Шпола Агро Індустрі» використовує земельні частки (паї) площею 1121,8 га;
ФГ «Ружин Макс» використовує земельні частки (паї) площею 216,18 га;
ФГ «Ківін» використовує земельні частки (паї) площею 214,62 га;
ФГ «Іванна 2013» використовує земельні частки (паї) площею 420,79 га;
ФГ «Вектор Агро Плюс» використовує земельні частки (паї) площею 94,6 га;
ФОП Тихенко А. І. використовує земельні частки (паї) площею 279,7 га;
ПАТ «Сміла-агропромсервіс» використовує земельні частки (паї) площею 108,9 га;
ФГ «Агро-Носачів» використовує земельні частки (паї) площею 342,8 га;
ФГ «Ружин» використовує земельні частки (паї) площею 563,17 га;
ФГ «Нивалі» використовує земельні частки (паї) площею 434,97 га;
ФГ «Нива» використовує земельні частки (паї) площею 156,1 га;
ФГ «Урожай» використовує земельні частки (паї) площею 315,4 га;
та інші.
За 11 місяців 2024 року до бюджету громади від підприємств даної галузі надійшло 32 502,1 тис. грн. податків та зборів.
ОСНОВНІ ПРОГНОЗНІ макропоказники економічного і соціального розвитку України
на 2025-2027 роки
Найменування показника
|
2025 рік
|
2026 рік |
2027 рік
|
|
прогноз
|
прогноз |
прогноз |
Індекс споживчих цін : у середньому до попереднього року, % грудень до грудня попереднього року, % |
109,7 109,5
|
109,9 110,4 |
108 105,9 |
Індекс цін виробників промислової продукції (грудень до грудня попереднього року), % |
111,1 |
112,4 |
107,8 |
Основні макропоказники економічного і соціального розвитку України та підвищення розмірів державних соціальних стандартів на 2025 рік, закладені в Законі України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»:
- мінімальна заробітна плата з 01.01.2025 року - 8000 грн.;
- розмір посадового окладу працівника 1 тарифного розряду Єдиної
тарифної сітки з 1 січня 2025 року у розмірі 3195 грн..
ОЦІНКА НАДХОДЖЕНЬ ДОХОДІВ ДО БЮДЖЕТУ
Ротмістрівської сільської територіальної громади
за 2024 рік
До загального фонду бюджету територіальної громади очікується отримати 58 078,0 тис. грн. власних доходів, з приростом проти 2023 року на 122,18 відс. Основними джерелами надходження є: податок та збір на доходи фізичних осіб
(35 018,6 тис. грн.), рентна плата за використання природних ресурсів (372,8 тис. грн.), внутрішні податки на товари і послуги (1827,7 тис. грн.), податок на майно (8 445,2 тис. грн.), єдиний податок (11 470,4 тис. грн.), адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної діяльності (941,3 тис. грн.)
Надходження доходів до спеціального фонду (без врахування міжбюджетних трансфертів) становитимуть 2 116,2 тис. грн. Основними джерелами формування є: власні надходження бюджетних установ (1978,0 тис. грн.), екологічний податок (98,0 тис. грн.), кошти від продажу землі нематеріальних активів (518,2 тис. грн.)
ПРОГНОЗ ДОХОДІВ БЮДЖЕТУ
Ротмістрівської сільської територіальної громади на 2025 рік
Враховуючи поточну мінливість соціально-економічної ситуації, нестабільність внутрішнього та зовнішнього середовища, високу залежність економічної активності від безпекових факторів, прогнозні макропоказники на 2025 рік можуть бути уточнені та переглянуті як у бік покращення, так і у бік погіршення.
Склад джерел доходів бюджету територіальної громади на 2025 рік визначено статтями 64 та 691 Бюджетного кодексу України.
При прогнозуванні доходної частини бюджету на 2025 рік враховано:
- фактичне виконання доходної частини бюджету за результатами попередніх періодів;
- норми податкового та бюджетного законодавства;
- продовження на 2025 рік дії тимчасової норми щодо підвищеного (+4%) нормативу зарахування податку на доходи фізичних осіб до бюджету громади;
- пропозиції Головного управління ДПС у Черкаській області;
- прогнозні обсяги надходжень податків та зборів.
Обсяг доходів бюджету Ротмістрівської сільської територіальної громади на 2025 рік спрогнозований в сумі 89 481,0 тис. грн., з них: з них власні доходи загального фонду – 62 066,8 тис. грн., спеціального – 1 570,0 тис. грн., базова дотація – 8 738,4 тис. грн., освітня субвенція – 16 389,2 тис. грн., інші субвенції з місцевого бюджету – 716,6 тис. грн., в тому числі з обласного бюджету Черкаської області – 53,6 тис. грн., з бюджету Березняківської громади – 454,9 тис. грн., з бюджету Балаклеївської громади – 208,2 тис. грн.
Доходи бюджету Ротмістрівської сільської територіальної громади |
Власні доходи |
Офіційні трансферти |
Загальний фонд |
Спеціальний фонд |
Субвенції та дотації |
Базова дотація |
Освітня субвенція з державного бюджету |
89 481,0 тис. грн. |
63 636,8 тис. грн. |
25 844,2 тис. грн. |
62 066,8 тис.. грн. |
1 570, 0 тис. грн. |
17 105,8тис, грн. |
8 738,4 тис. грн. |
Субвенції з місцевих бюджетів
|
16 389,2 тис. грн. |
716,6 тис. грн. |
Дотації з місцевих бюджетів |
|
ДОХОДИ ЗАГАЛЬНОГО ФОНДУ
(без урахування міжбюджетних трансфертів)
Доходи загального фонду бюджету громади на 2025 рік (без трансфертів) передбачено в сумі 62 066,8 тис. грн. У порівнянні з очікуваними надходженнями 2024 року обсяг надходжень збільшено на 3 988,8 тис. грн., або на 6,9 відсотки.
Динаміка надходжень до бюджету територіальної громади
у 2023-2025 роках
(тис. грн.)
Код |
Найменування доходів |
2023 рік (факт) |
2024 рік (очікуване) |
2025рік (проєкт) |
11010000 |
Податок та збір на доходи фізичних осіб |
27 248,3 |
35 019,6 |
37 197.0 |
11020000 |
Податок на прибуток підприємств |
1,0 |
1,0 |
1,1 |
13010000 |
Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів |
472,9 |
367,4 |
385,3 |
13030000 |
Рентна плата за користування надрами загальнодержавного значення |
5,4 |
5,4 |
6 |
14020000 |
Акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів (пальне) |
147,5 |
150,0 |
153,6 |
14030000 |
Акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (пальне |
567,4 |
965,0 |
1324,9 |
14040000 |
Акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів |
1 042,3 |
712,7 |
941,4 |
18010000 |
Податок на майно |
6 891,7 |
8445,2 |
9133,5 |
18050000 |
Єдиний податок |
10 460,2 |
11 470,4 |
11812,4 |
21010000 |
Частина чистого прибутку |
1,2 |
1,2 |
1,1 |
22010000 |
Плата за надання адміністративних послуг |
670,4 |
915,8 |
1075,5 |
22080000 |
Надходження від орендної плати за користування майном |
19,0 |
18,5 |
9,5 |
22090000 |
Державне мито |
0,3 |
0,5 |
0,5 |
22130000 |
Орендна плата за водні об’єкти |
7,8 |
6,5 |
25,0 |
24060000 |
Інші надходження |
1,8 |
0 |
0 |
31010000 |
Кошти від реалізації безхазяйного майна |
0,5 |
0 |
0 |
|
ВСЬОГО |
47 534,2 |
58078,0 |
62 066,8 |
Податок та збір на доходи фізичних осіб
Основним джерелом надходжень до бюджету Ротмістрівської сільської територіальної громади на 2025 рік є податок та збір на доходи фізичних осіб, обсяг якого, визначено у сумі 37 197,0 тис. грн., що становить 59,9 відс. від показника доходів загального фонду.
При розрахунку надходжень податку на доходи фізичних осіб враховано:
- динаміку надходжень податку у 2022-2024 роках;
- підняття розміру ставок орендної плати за надані в оренду земельні паї;
- продовження роботи щодо легалізації виплати заробітної плати, шляхом контролю за діяльністю суб’єктів господарської діяльності, які виплачують заробітну плату з порушенням вимог трудового законодавства;
- збереження основної ставки оподаткування доходів фізичних осіб в розмірі 18 відсотків та податкової соціальної пільги на рівні 50 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Серед податкових агентів основними платниками податку на доходи фізичних осіб є: ТОВ «Агро-Рось», ТОВ «Агро-Рось Інвест» та Ротмістрівська сільська рада.
Податок на майно
Бюджетоутворюючим податком громади є податок на майно, на 2025 рік надходження якого прогнозуються в сумі 9 133,5 тис. грн., в тому числі податок на нерухоме майно в сумі 1 346,9 тис. грн., земельний податок з юридичних та фізичних осіб – 7 786,6 тис. грн.
Втрати від надання пільг бюджетним установам, які розташовані на території громади зі сплати земельного податку в 2025 році складуть близько 368 тис. грн.
Єдиний податок
Другим бюджетоутворюючим податком громади є єдиний податок. У 2025 році надходження єдиного податку прогнозуються в сумі 11 812,4 тис. грн., в тому числі єдиного податку з юридичних та фізичних осіб обраховано в сумі 4 047,8 тис. грн., єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників – 7 764,6 тис. грн.
Найбільшим платником даного податку є ТОВ «Агро- Рось Інвест»..
Внутрішні податки на товари та послуги
Показник надходжень внутрішніх податків на товари та послуги у 2025 році прогнозуються в сумі 2 419,9 тис. грн., в тому числі акцизний податок з вироблених в Україні та ввезених на митну територію підакцизних товарів (пальне) 1478,5 тис. грн., акцизний податок з реалізації виробниками та/або імпортерами, у тому числі в роздрібній торгівлі тютюнових виробів, тютюну та замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, що оподатковується згідно з пунктом 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України становлять 645,0 тис. грн., та акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (крім тих, що оподатковується згідно з пунктом 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України) становлять 296,4 тис. грн.
Адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності
Показник надходжень адміністративних зборів та платежів на 2025 рік становить 1110,5 тис. грн., в тому числі плати за надання адміністративних послуг в сумі 1075,5 тис. грн.
Рентна плата та плата за використання інших природних ресурсів
Показник надходжень рентної плати за використання інших природних ресурсів на 2025 рік становить 391,3 тис. грн., в тому числі надходження рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів прогнозуються в сумі 385,3 тис. грн., надходження рентної плати за користування надрами загальнодержавного значення в сумі 6 тис. грн.
ДОХОДИ СПЕЦІАЛЬНОГО ФОНДУ
Доходи спеціального фонду бюджету територіальної громади на 2025 рік обраховані у сумі 1570,0 тис. грн.
Джерелом сформованих доходів спеціального фонду є:
- показник суми екологічного податку на 2025 рік становить 110,0 тис. грн.;
- власні надходження бюджетних установ у сумі 1 460,0 тис. грн. (за даними головного розпорядника коштів).
МІЖБЮДЖЕТНІ ТРАНСФЕРТИ
У бюджеті Ротмістрівської сільської територіальної громади на 2025 рік передбачено 25 844,2 тис. грн. міжбюджетних трансфертів, в т.ч.:
- дотації з державного бюджету місцевим бюджетам (базова дотація) – 8 738,4 тис. грн.;
- субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам (освітня субвенція) – 16 389,2 тис. грн.;
- субвенції з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам у сумі 716,6 тис. грн., в тому числі з обласного бюджету Черкаської області на компенсаційні виплати на соціальний захист та соціальне забезпечення – 53,5 тис. грн., з бюджету Березняківської громади – 454,9 тис. грн., з бюджету Балаклеївської громади 208,2 тис. грн.
ВИДАТКИ ТА КРЕДИТУВАННЯ БЮДЖЕТУ
Ротмістрівської сільської територіальної громади на 2025 рік
Порівняльний аналіз видатків та кредитування
за бюджетною класифікацією
за 2023-2025роки
(тис.грн.)
Код ТПКВКМБ |
Видатки |
2023 рік (план) |
2024 рік (очікувані) |
% до попереднього року |
2025 рік (проєкт) |
% до попереднього року |
0100 |
Державне управління |
17 133,3 |
19784,8 |
115,5 |
20 623,7 |
104,2 |
1000 |
Освіта |
50 296,4 |
57464,9 |
114,3 |
45 995,6 |
80,04 |
2000 |
Охорона здоров’я |
3 710,4 |
3873,0 |
104,4 |
2 775,5 |
71,7 |
3000 |
Соціальний захист та соціальне забезпечення |
4 696,2 |
5966,4 |
127,0 |
5 527,4 |
92,6 |
4000 |
Культура і мистецтво |
2 917,8 |
2675,9 |
91,7 |
3 138,9 |
117,3 |
6000 |
Житлово-комунальне господарство |
5 197,8 |
5168,2 |
99,4 |
5 842,7 |
113 |
7000 |
Економічна діяльність – всього |
956,9 |
210,0 |
-21,9 |
600,0 |
285,7 |
8000 |
Інша діяльність - всього |
500,0 |
200,7 |
-40,1 |
105,0 |
-52,3 |
8700 |
Резервний фонд |
600,0 |
0 |
0 |
500,0 |
|
9000 |
Міжбюджетні трансферти |
1 026,0 |
880,0 |
85,8 |
2 802,2 |
318,4 |
|
ВСЬОГО |
87 034,8 |
96 223,9 |
110,6 |
87 911,0 |
91,3 |
ОСНОВНІ ПІДХОДИ ДО ФОРМУВАННЯ ВИДАТКОВОЇ ЧАСТИНИ
Видаткову частину бюджету сільської територіальної громади сформовано відповідно до фінансового ресурсу бюджету громади, Податкового та Бюджетного кодексів України та інших законодавчих актів, що стосуються місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин.
Видаткова частина бюджету Ротмістрівської сільської територіальної громади запланована з урахуванням діючої мережі бюджетних установ та закладів комунальної власності. У бюджеті громади 2025 року з метою забезпечення належного соціального захисту передбачено:
- розміри посадових окладів, які менші за визначений розмір мінімальної заробітної плати, передбачено доплата до мінімальної заробітної плати;
- виплату допомоги на оздоровлення працівникам бюджетної сфери під час надання основної щорічної відпустки та виплату щорічної грошової допомоги;
- виплата надбавок та доплат обовязкового характеру.
У бюджеті громади на 2025 рік збережено принцип соціальної спрямованості, тому видатки спрямовуються у першу чергу на забезпечення потреби в асигнуваннях на оплату праці працівників бюджетних установ, забезпечення продуктами харчування, послугами зв’язку, проведення розрахунків за комунальні послуги та енергоносії, які споживаються бюджетними установами.
Відповідно до вимог статті 77 Бюджетного кодексу України при формуванні бюджету громади повністю забезпечено потребу в асигнуваннях на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених чинним законодавством умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати.
Освітня субвенція з державного бюджету розподілена на січень-серпень 2025 року Постановою Кабінету Міністрів України, з 1 вересня 2025 року не фінансуватиметься коштом освітньої субвенції заробітна плата вчителів у закладах із кількістю учнів менше як 45 осіб.
ВИДАТКИ БЮДЖЕТУ ЗА ГАЛУЗЯМИ
ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІІННЯ
Видатки на утримання галузі «Державне управління» у 2025 році по загальному фонду передбачено в сумі – 20 623,7 тис. грн..
Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві) селищах, селах, територіальних громадах (апарат ради). Видатки на виплату заробітної плати складають 13 830,0 тис. грн., нарахування на заробітну плату 3 042,6 тис. грн., оплата комунальних послуг та енергоносіїв 858,2 тис. грн., інші видатки на товари і послуги 1 302,0 тис. грн., видатки на окремі заходи по реалізації державних регіональних програм 16,0 тис. грн., інші поточні видатки 75,0тис.грн.
Керівництво і управління у відповідній сфері у містах (місті Києві) селищах, селах, територіальних громадах (Фінансовий відділ)
Видатки на виплату заробітної плати складають 1 130,8 тис. грн., нарахування на заробітну плату 248,8 тис. грн., інші видатки на товари і послуги 120,4 тис. грн..
ОСВІТА
По галузі «Освіта» видатки передбачені в бюджеті громади на 2025 рік в сумі 47 455,6 тис. грн., з них по загальному фонду 45 995,6 тис. грн., в т. ч.16 389,2 тис. грн. освітня субвенція з державного бюджету, по спеціальному фонду 1 460,0 тис. грн.. Кількість закладів освіти, що утримуються за рахунок бюджету Ротмістрівської сільської територіальної громади - 18, у тому числі 3 ліцеї (Ротмістрівський, Ташлицький, Макіївський), 3 гімназії (Ковалиська, Куцівська, Мельниківська), 2 початкові школи (Куцівська, Санжариська – призупинена діяльність), 9 закладів дошкільної освіти із кількістю вихованців 128 осіб. У закладах загальної середньої освіти навчається 624 дитини.
Видатки на «Надання дошкільної освіти» передбачені в сумі 9 484,6 тис. грн., в тому числі по загальному фонду 9 184,6 тис. грн., спеціальному 300,0 тис. грн.
На 2025 рік заплановані видатки на заробітну плату 6 200,0 тис. грн., нарахування на заробітну плату 1 364,0 тис. грн., продукти харчування в закладах дошкільної освіти 1 150,0 тис. грн., в тому числі по спеціальному фонду 300,0 тис. грн., оплата комунальних послуг та енергоносіїв 405,6 тис. грн., інші видатки на товари і послуги 365,0 тис. грн.
Видатки на «Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок коштів місцевого бюджету» передбачені в сумі 18 240,3 тис. грн., в тому числі по загальному фонду 17 280,3 тис. грн., та спеціальному фонду 960,0 тис. грн.
На 2025 рік заплановані видатки на заробітну плату 9 200,0 тис. грн., нарахування на заробітну плату 2 024,0 тис. грн., оплата комунальних послуг та енергоносіїв 2 733,5 тис. грн., на харчування дітей в освітніх навчальних закладах передбачено 2 060,0 тис.грн. в т.ч. по спеціальному фонду – 960,0 тис. грн.
Враховуючи фінансові можливості бюджету, не захищені статті передбачені на основні видатки для забезпечення функціонування галузі – 2 222,8 тис. грн.
Видатки на «Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок коштів освітньої субвенції» передбачені в сумі – 16 389,2 тис. грн., в тому числі видатки на заробітну плату – 13 433,8 тис. грн., нарахування на заробітну плату – 2 955,4 тис. грн..
Видатки на «Надання спеціалізованої освіти мистецькими школами» для Ротмістрівської дитячої музичної школи передбачені кошти в сумі – 2 828,8 тис. грн., в тому числі 1 965,8 тис. грн. – кошти бюджету Ротмістрівської громади загального фонду, з кількістю учнів 63 особи; 208,2 тис. грн. кошти бюджету Балаклеївської громади, з кількістю учнів у філії 37 осіб; та 454,9 тис. грн. кошти бюджету Березняківської громади, з кількістю учнів у філії 9 осіб; 200,0 тис. грн. кошти спеціального фонду (за надання платних послуг на використання товарів і послуг).
На 2025 рік по загальному фонду заплановані видатки на заробітну плату – 2 093,4 тис. грн., нарахування на заробітну плату – 460,6 тис. грн., оплата комунальних послуг та енергоносіїв –54,8 тис. грн., використання товарів та послуг - 220,0 тис. грн., в тому числі по спеціальному фонду 200,0 тис. грн.
Видатки на «Інші програми та заходи у сфері освіти» передбачені в сумі – 75,7 тис. грн., заплановані видатки на заробітну плату з нарахуванням – 70,5 тис. грн. на корекційно-розвиткові заняття для дітей з особливими освітніми потребами, на соціальне забезпечення 5,4 тис. грн.
Видатки на «Забезпечення діяльності центрів професійного розвитку педагогічних працівників» передбачені в сумі – 437,0 тис. грн., заплановані видатки загального фонду на заробітну плату – 350,0 тис. грн., нарахування на заробітну плату – 77,0 тис. грн., видатки на товари і послуги 10,0 тис. грн.
ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я
По галузі «Охорона здоров’я» видатки заплановані в сумі 2775,6 тис. грн. Кількість закладів охорони здоров’я, що утримуються за рахунок бюджету Ротмістрівської сільської територіальної громади - 8, у тому числі 1 фельдшерсько-акушерський пункт (Носачівський), 5 фельдшерських пунктів (Ковалиський, Мельниківський, Санжариський, Самгородоцький, Макіївський), 2 пункти тимчасового базування (Куцівський, Будо-Макіївський).
«Первинна медична допомога населенню, що надається центрами первинної медичної (медико-санітарної) допомоги» з бюджету громади передбачено кошти у сумі 2 545,6 тис. грн. на поточні трансферти КНП «ЦПМСД» Тернівської сільської ради, а саме: 1 164,8 тис. грн. на заробітну плату; 287,9 тис. грн. нарахування на заробітну плату; 564,1 тис. грн. на енергоносії, медикаменти 519,4 тис. грн., відрядження 9,4 тис. грн.
Оплату комунальних послуг та енергоносіїв Ротмістрівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини повністю передбачено за кошти бюджету громади утримання об’єктів соціальної сфери підприємств комунальної власності.
«Інші програми та заходи у сфері охорони здоров’я» з бюджету громади передбачено кошти на інші виплати населенню (пільгові медикаменти) 230,0 тис. грн.,
СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ТА СОЦІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
По галузі «Соціальний захист та соціальне забезпечення» видатки заплановані в сумі 5 527,4 тис. грн. на підтримку пільгових категорій громадян, малозабезпечених верств населення та осіб, які потрапили в скрутне матеріальне становище внаслідок хвороби, в тому числі 53,6 тис. грн. з обласного бюджету Черкаської області.
Видатки на «Компенсаційні виплати на пільговий проїзд автомобільним транспортом окремим категоріям громадян» передбачені з бюджету громади по загальному фонду в сумі 972,8 тис. грн.
Видатки на «Компенсаційні виплати на пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті» передбачені з бюджету громади по загальному фонду в сумі 72,2 тис. грн.
Видатки на «Пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачені видатки в сумі 39,7 тис. грн. за рахунок субвенції з обласного бюджету Черкаської області.
«Видатки на поховання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» передбачені видатки в сумі 6,6 тис. грн. за рахунок субвенції з обласного бюджету Черкаської області
Видатки на «Забезпечення соціальними послугами за місцем проживанням громадян, які не здатні до самообслуговування у зв’язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю» передбачені з бюджету громади на комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг» (ЦНСП) в сумі – 3 487,5 тис. грн., в т.ч. 2 780,4 тис. грн. на оплату праці, нарахування на заробітну плату 611,7 тис. грн., інші видатки на товари і послуги в сумі 95,4 тис. грн.
Видатки на «Надання реабілітаційних послуг особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю» передбачені в сумі – 136,4 тис. грн. Видатки заплановані на фінансування реабілітаційної допомоги ветеранам війни і членам їх сімей.
«Компенсаційні виплати особам з інвалідністю на бензин, ремонт, технічне обслуговування автомобілів, мотоколясок і на транспортне обслуговування» передбачені видатки в сумі 7,2 тис. грн. за рахунок субвенції з обласного бюджету Черкаської області.
Видатки на «Інші заходи у сфері соціального захисту та соціального забезпечення» передбачені в сумі – 805,0 тис. грн. Видатки заплановані на одноразові соціальні допомоги населенню для підтримки в скрутному становищі в межах реалізації місцевої програми «Турбота», в т.ч.: допомога учасникам бойових дій 152,5 тис. грн., учасникам аварії на ЧАЕС 8,5 тис. грн., компенсація фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійні основі, згідно постанови КМУ від 23.09.2020 № 859 – 350,0 тис. грн., допомога сім’ям військовослужбовців на лікування - 120,0 тис. грн., допомога сім’ям загиблих військовослужбовців та сім’ям членів добровольчих формувань в складі ТРО України за контрактом під час військових дій з російським загарбником 100,0 тис. грн., матеріальна допомога малозабезпеченим верствам населення – 74.0 тис. грн.
КУЛЬТУРА І МИСТЕЦТВО
По галузі «Культура і мистецтво» передбачені видатки на загальну суму 3 138,9 тис. грн. Кількість закладів, що утримуються за рахунок бюджету Ротмістрівської сільської територіальної громади - 19, у тому числі 9 сільських бібліотек, 7 сільських будинків культури (Ротмістрівський, Ковалиський, Куцівський, Носачівський, Ташлицький, Самгородоцький, Макіївський), 3 сільських клуби (Мельниківський, Санжариський, Будо-Макіївський).
«Забезпечення діяльності бібліотек» передбачено 914,6 тис. грн., в тому числі на оплату праці – 700,5 тис. грн., нарахування на заробітну плату – 154,1 тис. грн., інші видатки на товари та послуги – 60,0 тис. грн.
«Забезпечення діяльності палаців і будинків культури, клубів, центрів дозвілля та інших клубних закладів» передбачено 2 194,3 тис. грн., в тому числі на оплату праці 1 660,0 тис. грн., нарахування на заробітну плату – 365,2 тис. грн., оплата комунальних послуг та енергоносіїв – 95,7 тис. грн., інші видатки на товари та послуги – 73,4 тис. грн.
По «Інші заходи в галузі культури і мистецтва» передбачено 30,0 тис. грн.. на підтримку «Програма відзначення державних свят, пам’ятних дат, ювілеїв, урочистостей та інших заходів».
ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО
На житлово-комунальне господарство в 2025 році передбачаються видатки в сумі 5 842,7 тис. грн..
«Забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій що виробляють, виконують або надають житлово-комунальні послуги» по загальному фонду на поточні трансферти комунальному підприємству «Ротмістрівське» передбачено коштів у сумі – 2 533,2 тис. грн..
«Організація благоустрою населених пунктів» по загальному фонду передбачено 1 359,0 тис. грн., з них оплата комунальних послуг та енергоносіїв – 554,4 тис. грн., інші видатки на товари і послуги 804,6 тис. грн..
«Утримання об’єктів соціальної сфери підприємств, що передаються до комунальної власності» по загальному фонду передбачено 1 950,5 тис. грн. на оплату комунальних послуг та енергоносіїв.
ЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ
По галузі «Економічна діяльність» передбачені видатки в бюджеті громади на загальну суму 600,0 тис. грн. На «Здійснення заходів із землеустрою» у 2025 році передбачені видатки на оплату послуг (крім комунальних) в сумі 100,0 тис. грн. На «Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету» в 2025 році передбачені видатки по загальному фонду в сумі 500,0 тис. грн., в т.ч. на придбання товарів та послуг для утримання доріг комунальної власності громади, а саме на поточний ремонт доріг у населених пунктах, та підсипку щебеневими матеріалами в сумі 500,0 тис. грн..
ІНША ДІЯЛЬНІСТЬ
По галузі «Інша діяльність» передбачені видатки в сумі 715,0 тис. грн.
«Заходи та роботи з територіальної оборони» на 2025 рік передбачені видатки по загальному фонду в сумі 105,0 тис. грн. для придбання товарів та послуг на виконання заходів «Програми територіальної оборони Ротмістрівської сільської ради на 2022-2025 роки».
«Охорона та раціональне використання природних ресурсів» на 2025 рік в бюджеті громади видатки заплановані в сумі 110,0 тис. грн. по спеціальному фонду, які будуть спрямовані на збереження навколишнього середовища, зменшення кількості відходів та забезпечення зберігання твердих побутових відходів.
«Резервний фонд місцевого бюджету» на 2025 рік передбачені нерозподілені видатки по загальному фонду в сумі 500,0 тис. грн., на здійснення непередбачуваних видатків, які можуть виникати у період воєнного часу.
МІЖБЮДЖЕТНІ ТРАНСФЕРТИ
«Інші субвенції з місцевого бюджету» на 2025 рік передбачені видатки для надання трансфертів з бюджету громади в сумі 2 667,8 тис. грн.: на Інклюзивно-ресурсний центр Тернівської сільської ради 66,0 тис. грн., на КНП «Смілянська міська лікарня» 2 581,8 тис. грн., в тому числі: на оплату праці з нарахуванням медичним працівникам 49,1 тис. грн., оплату енергоносіїв 2192,7 тис. грн., медикаменти 155,0 тис. грн., продукти харчування 185,0 тис. грн.. Центр соціальної реабілітації дітей з інвалідністю «Барвінок» 20,0 тис.
«Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів» на 2025 рік передбачено 134,4 тис. грн. на підтримку програми «Поліцейський офіцер громади на 2023-2025 роки».
ФІНАНСУВАННЯ БЮДЖЕТУ ТА НАПРЯМИ СПРЯМУВАННЯ КОШТІВ
З метою виконання положень статей 14, 72 Бюджетного кодексу України в бюджеті Ротмістрівської сільської територіальної громади на 2025 рік при внесення змін до бюджету громади у разі використання вільного залишку бюджетних коштів виникатиме дефіцит за загальним фондом, у разі спрямування коштів із загального фонду до бюджету розвитку виникатиме профіцит за загальним фондом, у разі залучення залишку коштів спеціального фонду та залучення до бюджету розвитку коштів із загального фонду бюджету до спеціального виникатиме дефіцит за спеціальним фондом.
Оборотний залишок бюджетних коштів на 2025 рік визначений у сумі 10,0 тис. грн., а перевищення залишку коштів загального фонду над оборотним на кінець бюджетного періоду становитиме вільний залишок бюджетних коштів, який використається при змінах до рішення про бюджет Ротмістрівської сільської територіальної громади на 2025 рік.
Бюджет громади збалансовано та пропонується до розгляду бездефіцитним. Показники бюджету забезпечують у межах фінансового ресурсу проведення розрахунків за соціально-захищеними статтями видатків, враховують необхідні поточні видатки для функціонування бюджетних установ, об’єктів соціального значення, заходи на виконання місцевих програм.
Начальник Фінансового відділу Світлана СИНЬОПУП