Квадробіка: Що це і навіщо підлітки стрибають на чотирьох у костюмах котиків
Ну правда ж, у вас теж є фото, де ви танцюєте довкола ялинки у костюмі лисички, зайчика, ведмедика чи білочки? Але якщо колись діти перевдягалися у звірят напередодні нового року, то зараз це — найгарячіший і цілорічний фітнес-тренд серед дітей і підлітків. А ще це повноцінна молодіжна субкультура, що набирає мільйони вподобайок у соцмережах. Освіторія.Медіа дослідила цей феномен та обговорила його з психологом: чому молодим людям так цікаво уподібнюватись до тварин? Які переваги та недоліки у цієї дивацької субкультури і що найбільше лякає батьків у квадробінгу?
На початку літа авторка цієї статті гуляла біля нововідкритого мосту-хвилі на Русанівці, і зустріла там… людей-котів! Вони чалапали на чотирьох по асфальту в іграшкових налапниках, а потім «ставали на дві лапки», зграбно і не дуже імітували котячі рухи, голосно нявкаючи і видаючи шипіння. Найбільше вразили велетенські волохаті маски котів на головах диваків. Тоді подумалось: «І таке буває! Знімають ТікТоки чи флешмоб якийсь». Та як виявилось — це геть новий і божевільний з першого погляду спортивний тренд, який передбачає одягання масок та наслідування рухів тварин.
Квадробіка: що це і хто
вигадав цю дивину?
Квадробіка («квадро» — чотири + «аеробіка) — трендовий виток субкультури, що поєднує фізичну активність та імітацію рухів і звуків свійських і диких тварин. Основне у квадробіці — пересування на чотирьох кінцівках та виконання трюків — стрибки через перешкоди, швидкий біг. Усе це потребує від квадроберів витривалості, тренування балансу та координації.
Квадробічний рух започаткував японський спринтер Кенічі Іто. Він ще з дитинства потерпав від булінгу однолітків, які дражнили його «мавпенятком». Але вирішив не боротись проти прізвиська, а навпаки — максимально підіграти цьому образу й зробити його своєю перевагою. Він довго вивчав рухи мавп, і став автором методики пересування на чотирьох кінцівках. Авжеж, пан Кенічі Іто за найменшої нагоди відтреновув свої «мавпячі скіли» та навіть ночував кілька днів у ізоляторі після затримання поліцією — його ідентифікували як психічно нестабільну особу. З того часу він намагався тренуватись у безлюдних лісах, але й там його мало не застрелив мисливець, прийнявши за дикого кабана. А вже у 2008 році «спортсмен-мавпа» легітимізував своє захоплення. І зафіксував його у Книзі рекордів Гіннеса, подолавши стометрівку на чотирьох всього за 18,58 секунди. З того часу у японця з’явилось чимало послідовників, а спортивний рух, що імітує поведінку тварин, швидко ширився світом. З’являлись нові трюки й рекорди, ролики про квадроберів, які агітують «за повернення до еволюційних коренів бодай через рух» збирали мільйони переглядів.
У чому суть тренування у стилі «квадробіка»?
Квадробіка це передусім спосіб тренування, а не знімкування потенційно вірусних «тіктоків». Цей незвичний спосіб привести тіло в тонус поєднує елементи аеробіки та калінестетики. І якщо про аеробіку чули всі, то щодо калістеніки є деякі питання. А це — фізичні вправи на роботу з вагою власного тіла, що зародились ще у Стародавній Греції та мали на меті підготувати воїнів до боїв. До прикладу — рух на чотирьох кінцівках, що імітують рухи ведмедя. Або вправа, коли людина намагається швидко пересуватись на чотирьох кінцівках, і живіт при цьому направлений вгору, — саме такий рух готує бійців до ситуауцій, коли вони можуть опинитись на спині і потрібно швидко підвестися з цієї позиції. Елементи квадробіки вже багато десятиліть використовують у бойових мистецтвах — від змішаних єдиноборств до бразильського джиу-джитсу та капоейри.
У чому різниця між
квадроберами і фурі?
Частенько люди плутають субкультури квадроберів та фурі. Насправді, рух фурі (їхня назва походить від англійського слова «пухнастий») виник значно раніше за квадроберський — у другій половині 20 століття, і в Україні відомий понад 20 років. Його характерна ознака — перевдягання у тварин-героїв мультфільмів, коміксів, книг. Їхні персонажі мають «людські» характеристики: міміку, прямоходіння, інтелект. Фурі не виконують жодних спеціальних вправ, на відміну від квадроберів. Цікаво, що представники фурі це в основному дорослі, для яких це своєрідне хобі з театральним нахилом, а не спосіб екстравагантно заявити про себе у соцмережах. До прикладу, європейська спільнота фурі Eurofurence зібрала понад 40 тисяч євро та у 2023 році задонатила ці кошти на рахунок української організації захисту тварин UAnimals.