Гепатити не чекають
28 липня пройшов Всесвітній День боротьби з вірусними гепатитами.
Гасло сьогоднішнього дня - «Гепатити не чекають». Це дуже влучно, адже гепатити можуть призводити до серйозних уражень печінки.
Смілянське відділення Черкаського міськрайонного відділу направляє для ознайомлення та розповсюдження серед жителів громади інформаційний лист з цього питання.
Гепатит — це запалення печінки, яке у більшості випадків має вірусну природу. Найбільшу небезпеку для людини становлять гепатити В і С. За поширеністю вони займають перші позиції.
За оцінками ВООЗ у світі пів мільярда людей хронічно інфіковані гепатитом В або С. У 58 % випадків вірус призводить до цирозу, а у 78 % — до раку печінки. Захворіти на гепатит може кожен, незалежно від віку, статі та способу життя. Тому за перших ознак гепатиту будь-якого виду варто звернутися по допомогу і не гаяти час із лікуванням.
Всього існує 5 основних видів гепатиту – А, В, С, D та гепатит Е. Найбільшу небезпеку несуть гепатити В і С. У більшості випадків ці гепатити можуть протікати безсимптомно, а отже хвора особа може не знати, що вона хвора до того часу, як вірус уже серйозно не уразить печінку і не буде цирозу або дуже вираженого фіброзу. Тоді можливості лікування будуть значно обмеженими, тому вчасна діагностика – запорука ефективного лікування хвороби. Важливо сказати, що вірусні гепатити - це не хвороба окремих груп населення, у групі ризику знаходяться всі. Захворювання починається поступово, перебігає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит ще називають “ласкавий вбивця”. Саме гепатит є основною причиною цирозу та раку печінки. Статистика невблаганна – в середньому кожна дванадцята людина у світі є носієм вірусу гепатиту В або C. Ця статистика перевищує показники ВІЛ-інфікованих або хворих на рак, проте рівень обізнаності людей про гепатит вкрай низький.
Залежно від ступеня тяжкості та індивідуальних особливостей організму, гостра інфекція може мати як безсимптомний перебіг, так і незначні клінічні прояви.
Найбільш поширені прояви гепатитів:
- астеновегетативний синдром (виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, апатія);
- диспепсичний синдром (нудота, блювання, діарея, болі в животі);
- зміна кольору сечі (потемніння, сеча кольору пива) та знебарвлення калу;
- пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер;
- підвищення температури тіла.
Шляхи передавання вірусу гепатиту залежать від його типу.Так, шлях передавання вірусів гепатиту А та Е — фекально-оральний, коли неінфікована людина вживає продукти або воду, що забруднені фекаліями інфікованої людини. У сім’ях можливе зараження через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для членів родини.
Інфікування вірусами гепатиту В, С і D відбувається в результаті контакту через пошкоджену шкіру або слизові оболонки з інфікованими рідинами організму (переважно кров), зокрема:
- переливання інфікованої крові або її компонентів;
- вживання наркотиків ін’єкційно та інтраназально;
- інвазивні медичні та немедичні маніпуляції із використанням забрудненого інструментарію (хірургічні втручання, стоматологічні процедури, гемодіаліз, татуювання, пірсинг, манікюр тощо);
- вертикальне передавання від матері до дитини (стосується більше вірусного гепатиту В);
- побутовим шляхом (унаслідок спільного використання зубних щіток, лез для гоління тощо та інших індивідуальних засобів гігієни, що можуть містити сліди крові);
- статевим шляхом під час незахищених статевих контактів.
Щоб уникнути інфікування вірусами гепатиту А та Е, дотримуйтеся правил особистої гігієни, вживайте термічно оброблену їжу, добре мийте овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип’ятіть воду, не пийте з відкритих джерел.
На міжнародному ринку доступні кілька ін’єкційних інактивованих вакцин проти гепатиту А. Майже у 100% людей протягом місяця після введення однієї дози вакцини розвиваються захисні рівні антитіл до вірусу. Виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту протягом 5–8 років після вакцинації.
Головним засобом профілактики вірусного гепатиту В і D є вакцинація. Відповідно до рекомендацій ВООЗ та з національним календарем щеплень МОЗ України, усі діти грудного віку мають отримувати вакцину проти гепатиту В якомога раніше, бажано протягом 24 год після народження. Відтак необхідно в майбутньому ввести ще другу і третю дози для завершення серії вакцинації. Оскільки зараження вірусом гепатиту D неможливе без присутності вірусу гепатиту В, вакцинація проти ВГВ є надійним захистом від інфікування вірусом гепатиту D.
Вакцинуватися від гепатиту В можна в будь-якому віці.На жаль, наразі не існує вакцини проти вірусного гепатиту С, тому рекомендовано такі засоби профілактики:
- застосування бар’єрних контрацептивів;
- користування засобами разового (шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення;
- користування засобами індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартухи тощо);
- користування стерильним інструментарієм багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо).
Щоб гостра форма не переросла у хронічний гепатит, необхідна вчасна діагностика. Якщо ви запідозрили у себе гепатит або у вас був контакт з кров’ю чи іншими біологічними рідинами іншої людини, зверніться до сімейного лікаря за місцем проживання. Сімейний лікар призначить вам необхідні обстеження та, у разі потреби, спрямує до відповідного профільного спеціаліста (лікаря-інфекціоніста чи гастроентеролога).
У жодному разі не займайтеся самодіагностикою та самолікуванням на підставі інформації з інтернету! Лише медичний спеціаліст може правильно визначити діагноз, ступінь пошкодження печінки й тяжкість перебігу, а відтак призначати адекватне лікування.