Як розвинути стійкість в умовах тривалих випробувань?
Повномасштабна війна в Україні триває вже майже два роки. Як розвивати стійкість в умовах таких тривалих випробувань пояснює лікар-психотерапевт Олег Романчук.
Стійкість схожа до м’язів, а отже ми можемо її розвивати. М’язи можна тренувати під різні завдання: під спринт, під марафон, під багатоборства. Так і зі стійкістю – під час різних життєвих викликів нам потрібні її різні види.
В умовах тривалих випробувань спроба викластися і викинути всі сили на «короткій дистанції» не працюватиме. Важливо знайти той темп, з яким ми зможемо продовжувати нашу боротьбу стільки, скільки це буде потрібно.
Менеджмент енергії включає в себе три складові:
регулярно поповнювати сили. Дбати про сон, їжу, фізичну активність, ресурсні соціальних активності, зв’язок із цінностями, природою і т.д.
Турбуватися про себе і регулювати свій темп життя. Варто пам‘ятати, що турбота про себе – не егоїзм. Якщо ми не будемо турбуватися про себе, як зможемо турбуватися про інших?
Мінімізувати марні витрати енергії. Варто «викреслити» з наших списків справ усе зайве, не обтяжувати себе другорядним, максимально спростити життя.
Бути готовим до труднощів не означає постійно переживати всі можливі катастрофічні наслідки і нагнітати атмосферу найгіршими сценаріями.
Варто спробувати жити без очікувань на швидке завершення страждань, бути налаштованим на довготривалі випробування, але водночас не полишати надії на краще.
А що вам допомагає триматися у нелегкі часи? Діліться в коментарях.