Родина – найкраще середовище для повноцінного розвитку дитини.
І якщо так сталося, що дитина, за якихось обставин, не може жити у своїй біологічній сім’ї – існують інші варіанти, як їй подарувати родинний затишок.
Перше і найбільш популярнее – це усиновлення, де дитина приймається у родину на правах сина чи дочки. Але чи знаєте ви, що існують ще чотири форми влаштування дитини у родину – патронат, опіка чи піклування, прийомна сім’я (ПС) та дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ).
Давайте розберемо всі ці форми детальніше
УСИНОВЛЕННЯ – є пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім’ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 Сімейного кодексу України. Усиновленою може бути лише дитина (правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття). Заява про усиновлення дитини, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, подається до суду за місцем їх проживання. Усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення. Усиновлення надає усиновлювачеві права і накладає на нього обов’язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини. (нагадуємо, що продовжується процес спрощення процедури усиновлення через онлайн послуги на порталі Дія – для більш детального ознайомлення переходьте за посиланням https://www.facebook.com/.../a.130728875.../582992140535117/ )
ПАТРОНАТ – це комплексна послуга, яка передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя у період подолання дитиною, її батьками складних життєвих обставин та/або у період прийняття рішення щодо подальшої долі дитини (повернення батькам, усиновлення, влаштування до прийомної родини, ДБСТ, під опіку тощо).
ОПІКА ТА ПІКЛУВАННЯ - влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах із цими дітьми з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку, захисту їх прав та інтересів. Опікуни, піклувальники є законними представниками інтересів дитини без спеціальних на те повноважень, несуть відповідальність за життя, здоров’я, фізичний і психічний розвиток дитини.
ПРИЙОМНА СІМ’Я (ПС) - Сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей. Прийомні батьки несуть обовʼязки по вихованню та розвитку дітей, тотожні батьківським, вони є законними представниками прийомних дітей.
ДИТЯЧИЙ БУДИНОК СІМЕЙНОГО ТИПУ (ДБСТ) - Окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, для забезпечення сімейним вихованням та спільним проживанням. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 дітей, враховуючи рідних дітей. Батьки-вихователі несуть обов’язки по вихованню та розвитку дітей, тотожні батьківським, вони є законними представниками своїх вихованців.