Як купити земельну ділянку

Дата: 13.07.2021 07:52

До 1 липня 2021 року в Україні був чинним мораторій (тимчасова заборона) на купівлю-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Після скасування запровадження ринкового обігу земель необхідно враховувати певні обмеження, встановлені законом. Як купити земельну ділянку, пояснюють фахівці з Держгеокадастру та юристи із земельних питань.

Обмеження по площі

До 1 січня 2024 року загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина України не може перевищувати 100 га.

З 1 січня 2024 року загальна площа земельних ділянок у власності юридичної особи або громадянина України не може перевищувати 10 000 га.

Хто може купувати

• громадяни України;
  • юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України (з 01.01.2024);
  • територіальні громади;
  • держава.

Як контролюватиметься статус покупця

Нотаріус перевіряє правильність поданих документів та проводить перевірку покупця, зокрема:

• встановлює особу;
  • перевіряє, чи не накладено на особу санкції;
  • перевіряє джерело походження коштів;
  • перевіряє, чи не розташована земельна ділянка поблизу Державного кордону (50 км зона);
  • рахує граничну концентрацію (до 100 га, після 1 січня 2024 року – до 10 000 га).

У разі невідповідності вимогам, нотаріус зобов’язаний відмовити в державній реєстрації договору.

Перед купівлею перевірте інформацію

Ви не потрапили до переліку осіб, які належать (належали) до терористичних організацій.

Ви або ваші рідні не належите до переліку осіб, стосовно яких застосовано обмежувальні заходи (санкції) у вигляді заборони на укладення правочинів з набуття у власність земельних ділянок.

У вас є відкритий рахунок в банківській установі (якщо ні – обов’язково відкрийте).

Ви можете документально підтвердити джерела походження коштів, за які збираєтеся придбати ділянку.

Проведіть юридичний аудит земельної ділянки, та переконайтеся, що ніяких юридичних проблем немає.

Ви контролюєте загальну площу придбаних у власність земельних ділянок (концентрацію земельного банку) до 100 га.

За інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства України