Ротмістрівська сільська територіальна громада
Черкаська область, Черкаський район

Всесвітній день без тютюну «Кидай курити зараз!»

Дата: 25.06.2021 15:13
Кількість переглядів: 593

Фото без опису

Щорічно 31 травня відмічається Всесвітній день відмови від тютюну. Вживання тютюну й тютюнового диму негативно впливає на здоров'я протягом усього життя людини.

• У внутрішньоутробному періоді вплив тютюну може підвищити ймовірність мертвонародження і вроджених аномалій дитини.

• У грудному віці "вторинне куріння" може стати причиною синдрому раптової смерті немовляти. У дитячому та підлітковому віці вплив тютюну може стати причиною серйозних порушень здоров'я в результаті захворювань респіраторної системи.

• Однак, особливо явно негативний вплив тютюну проявляється приблизно з 30 років. У порівняно молодих людей середнього віку воно може бути причиною підвищення рівнів серцево-судинних захворювань.

• У більш пізні періоди життя вплив тютюну може бути причиною зростання поширеності онкологічних захворювань (особливо раку легенів), а також підвищення рівня смертності від хвороб респіраторної системи.

Хоча споживання тютюну зазвичай зв'язується з неінфекційними захворюваннями (НІЗ), такими як рак, хвороби серця та органів дихання, тютюн також є важливим фактором, що впливає на смертність від інфекційних захворювань. Наприклад, туберкульоз в певних випадках може бути латентним і активізуватися в результаті вживання тютюну.

Що стосується неінфекційних захворювань, 85% смертей від раку трахеї, бронхів і легенів і 16% смертей, викликаних ішемічною хворобою серця, пов'язані з вживанням тютюну.

Що стосується інфекційних захворювань, вживанням тютюну обумовлені 26% смертей від туберкульозу і 24% всіх смертей від інфекцій нижніх дихальних шляхів.

В Україні, як і в інших країнах, неінфекційні захворювання (НІЗ) залишаються основною причиною захворюваності, втрати працездатності та передчасної смертності. НІЗ в Україні є причиною більш ніж 80% втрачених років потенційного життя через передчасну смертність та інвалідність, а також близько 90% всіх смертей з високим рівнем передчасної смертності.

Майже 80% загальної чисельності померлих в Україні припадає на хвороби системи кровообігу, новоутворення, хвороби органів дихання. Протягом 4 місяців 2021 року в Україні зафіксовано 174 050 летальних випадків, 64 938 з яких – у березні. Найбільше смертей спричинили захворювання системи кровообігу, які забрали життя 111 259 людей, в тому числі від ішемічної хвороби серця загинуло 77 672 осіб, від цереброваскулярних хвороб (інсульту) – 21 210 осіб. Також 18 217 померли через злоякісні новоутворення (рак). Коронавірусна інфекція позбавила життя 15 040 осіб.

Така ситуація впливає і на рівень середньої очікуваної тривалості життя, який становить 72 роки (чоловіки – 66,3 роки, жінки – 76,3 роки), що є значно нижчим, у порівнянні з іншими європейськими країнами.

Щорічно в Україні від захворювань, що спричинені вживанням тютюну, помирають 85 000 громадян. Згідно з даними Глобального опитування дорослих щодо вживання тютюну (GATS) 2010 та 2017 рр., поширеність щоденного куріння в Україні зменшилася на 20% за 2010–2017 рр. Проте 23% дорослих (8,2 млн) нині вживають тютюнові вироби. Чоловіки курять в п’ять разів частіше за жінок. Так, в економічно найпродуктивніших вікових групах (25–44 роки та 45–64 роки) чоловіки курили щодня у 46,4% та 38,3% випадках відповідно. Прогнозовано ці групи страждали від найважчого тягаря НІЗ – онкологічних, серцево-судинних і респіраторних захворювань зокрема. У 2013–2017 рр. поширеність тютюнокуріння серед молоді віком 18–30 років також зменшилась (з 37% у 2013 р. до 26,7% у 2017 р., або на 28%). Поширеність тютюнокуріння серед підлітків віком 15–17 років постійно знижується (з 21,2% у 2007 р. до 12,2% у 2015 р.). З огляду на зазначені дані, молоді люди в Україні курять дедалі менше, а ще важливіше – менше молодих людей починає курити.

Водночас серед молоді набуло популярності куріння електронних сигарет і кальяна. Зокрема, 11,3% підлітків віком 15–17 років курили кальян, 5,5% – електронні сигарети. Необхідне серйозне державне регулювання продажу та рекламування електронних пристроїв для куріння. Вирішенню цього питання може сприяти прийняття Верховною радою законопроєкту № 4358 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну».

Нові продукти, такі як електронні сигарети та системи для нагрівання тютюну, виробники просувають як продукти «зниженого ризику». На фоні скорочення поширеності куріння звичайних сигарет, ці вироби набувають усе більшої популярності, зокрема, серед підлітків та молодих людей, і повертають куріння у статус норми. Це становить неабиякі загрози для громадського здоров’я. ВООЗ у своїй заяві від 27 липня 2020 року зауважив: «Більш низька концентрація небезпечних для здоров'я речовин у виробах на основі нагрівання тютюну не робить їх нешкідливими і не тотожна більш низькому рівню ризику для здоров'я, пов'язаного з їх вживанням. Насправді в аерозолях, що утворюються в процесі використання виробів на основі нагрівання тютюну, деякі токсичні речовини містяться в більш високих концентраціях, ніж в димі традиційних сигарет; крім того, в цих аерозолях присутній ряд інших токсинів, які в димі традиційних сигарет відсутні. Пов'язані з цим наслідки для здоров'я невідомі».

В Україні у 2019 році вперше проведено національне дослідження щодо поширеності основних факторів ризику НІЗ. Третина (33,9%) населення віком 18–69 років були нинішніми курцями, серед яких половина всіх чоловіків (50,3%) та кожна шоста жінка (16,7%). Новітні тютюнові продукти, такі як системи для нагрівання тютюну та електронні сигарети, використовуються дедалі частіше, особливо молодшими групами населення. Те саме стосується і кальяну, який курили 18,7% населення віком 18–29 років. Кожен п’ятий нинішній курець (21%) намагався безуспішно відмовитись від куріння протягом останніх 12 місяців. Ця частка була особливо високою серед жінок віком 18–29 років, де майже половина (48,8%) зробила невдалу спробу кинути курити.

Нещодавно ВООЗ ініціювала глобальну кампанію з нагоди Всесвітнього дня без тютюну - 2021, яка буде проходити протягом усього року під гаслом "Пора відмовитися від тютюну". Мета кампанії - за допомогою різних ініціатив і цифрових інструментів допомогти 100 мільйонам людей в усьому світі відмовитися від тютюну. Вона допоможе створенню більш здорових умов, що сприяють відмові від тютюну, шляхом:

• підтримки рішучих заходів політики щодо відмови від тютюну

• розширення доступу до послуг з відмови від тютюну

• підвищення обізнаності про тактику тютюнової індустрії

• підтримки людей, що прагнуть відмовитися від тютюну, за допомогою ініціатив за принципом "відмовся і виграй".

В умовах пандемії COVID-19 мільйони споживачів тютюну захотіли кинути палити. В той самий час, відмовитися від тютюну може бути не так просто, особливо з урахуванням додаткового стресу через викликаних пандемією соціальних і економічних труднощів. «Куріння вбиває 8 мільйонів чоловік в рік, але якщо користувачам потрібно більше мотивації, щоб позбутися від цієї звички, пандемія дає правильний стимул», - зазначає Генеральний директор ВООЗ д-р Тедрос Адханом Гебрейесус.

Про своє бажання кинути курити заявляють близько 780 мільйонів чоловік у всьому світі, але лише 30% з них мають доступ до засобів, здатним допомогти їм подолати фізичну і психологічну залежність від тютюну. ВООЗ і її партнери мають намір надати цим людям кошти і ресурси, які допоможуть зробити спробу відмовитися від тютюну.

Відмова від тютюну приносить користь здоров'ю як відразу, так і в довгостроковій перспективі. Всього через 20 хвилин після припинення куріння сповільнюється пульс. В протягом 12 годин вміст чадного газу в крові знижується до нормального рівня. Протягом 2-12 тижнів поліпшуються кровообіг і функція легенів. Протягом 1-9 місяців поступово пропадають кашель і задишка. Через 5-15 років ризик інсульту зменшується до аналогічного рівня людини, яка не курить. Протягом 10 років ризик розвитку раку легенів зменшується, в порівнянні з ризиком для курця, приблизно в два рази. Протягом 15 років ризик розвитку хвороб серця зменшується до аналогічного рівня у некурящої людини.

В рамках кампанії "Пора відмовитися від Тютюну" цілодобовий цифровий медичний працівник ВООЗ (https://www.who.int/.../spotlight/using-ai-to-quit-tobacco), буде допомагати людям кинути курити. Також отримати допомогу у припиненні куріння в Україні можна за посиланням: http://stopsmoking.org.ua/.

Бажаємо усім здоров’я, а тим, чиє життя пов’язано із курінням замислитися над інформацією про небезпеки куріння для здоров’я та приєднатися до тих, хто вирішить позбутися згубної звички.

Тренд, який нас вбиває:  як зупинити поширення куріння електронних сигарет?

Вживання тютюну – одна з головних причин передчасної смертності в Україні. Щорічно в Україні помирає понад 85 тис. лю дей через хвороби, спричинені курінням, – серцево-судинні захворювання, хвороби дихальних шляхів, цукровий діабет, онкологічні захворювання. У такій самій небезпеці перебувають пасивні курці – люди, які вдихають вторинний тютюновий дим.

Під час горіння тютюну утворюється близько 7 000 хімічних сполук: 250 з них є токсичними, а 69 можуть викликати онкологічні захворювання. Вони є особливо небезпечним для дітей, вагітних жінок та людей із хронічними захворюваннями.

Протягом останніх років Україна досягла суттєвого прогресу у зменшенні поширеності куріння сигарет. Дослідження останніх років говорять про зниження рівня вживання тютюнових виробів на 20% серед дорослих та 23% серед підлітків. Однак, із розвитком технологій на ринку з’явилися нові пристрої для куріння – системи для нагрівання тютюну та електронні сигарети, які становлять суттєві ризики для здоров’я населення.

Електронні сигарети – портативні пристрої, в яких нагрівається рідина, в результаті утворюється пара, яку вдихає курець. До речі, вейпи, які зараз популярні серед молоді, – це різновид електронних сигарет.

Вважати, що електронні сигарети є безпечними, неправильно. До складу рідини, що використовується в електронних сигаретах, входять гліцерин, пропіленгліколь та різноманітні смакові добавки. Також часто додається нікотин. У процесі нагрівання рідини утворюються небезпечні речовини. Результати останніх досліджень свідчать, що вони завдають шкоди здоров’ю як курцю, так і людям навколо.

Нове покоління курців

Головна мета виробників електронних сигарет (так само, як і виробників тютюнових виробів) – «підсадити» на свій продукт якомога більше людей, починаючи з дитячого та підліткового віку. Поки проводяться наукові дослідження щодо впливу е-сигарет на організм людини, маркетологи компаній-виробників формують покоління споживачів, які будуть залежати від їхнього продукту. Зазвичай це відбувається шляхом реклами у соціальних мережах та із залученням лідерів думок.

На сьогодні в Україні кожен п’ятий підліток віком 13-15 років курить електронні сигарети, а понад 50% – пробували курити ці пристрої.

До того ж, доведено, що діти, які курять електронні сигарети, мають вищі ризики почати курити звичайні сигарети у старшому віці.

Загалом опитування, проведені у 2019 та 2020 рр., показали, що частка курців електронних сигарет лише за рік збільшилась у декілька разів. Серед чоловіків цей показник виріс з 3,9% у 2019 році до 6,4% у 2020 році, а серед жінок – з 5,8% до 13,2% відповідно.

 

Міфи про е-сигарети

Електронні сигарети – більш безпечна та комфортна альтернатива сигаретам.

Речовини, які містяться у парі з електронних сигарет, є токсичними та можуть спричиняти патологічні зміни в організмі (серцево-судинні захворювання, подразнення слизової оболонки, а також хронічних легеневих патологій).

Шкідлива дія нікотину на організм, який викликає залежність, вже давно доведена. Використовуючи електронні сигарети, курці можуть отримувати дози нікотину такі ж, як і при курінні звичайних сигарет, або навіть більші.

 

Небезпека також пов’язана з домішками та ароматизаторами, які додають до рідин електронних сигарет. У 2019 році у США масово говорили про «епідемію EVALI», яка призвела до спалаху випадків ураження легень. У ході розслідування з'ясували, що усі хворі додавали до рідини ацетат вітаміну Е. Токсини, які виділялись внаслідок хімічної реакції, і призвели до 2,5 тис. випадків захворювань легень та майже 60 смертей. Зараз молодь створює власні комбінації «начинок» для електронних пристроїв, зокрема, використовуючи наркотичні речовини.

 

Не варто забувати про випадки, коли електронні сигарети вибухають у руках або роті курця, завдаючи серйозних пошкоджень. Відомі випадки отруєння рідинами для електронних сигарет. Ці питання особливо актуальні для України. Оскільки ринок електронних сигарет не врегульований, часто ці пристрої не мають сертифікатів якості, а рідини – належного маркування.

Електронні сигарети не шкодять людям навколо і виділяють менше диму. 

Вище вже йшлося про те, що аерозоль від електронних сигарет містить багато шкідливих речовин. Нещодавні дослідження показали, що рівень деяких з них такий самий, як і у сигаретному димі. Тому пасивне вдихання цієї пари також шкодить здоров’ю людини.

Електронні сигарети допоможуть швидше кинути курити. 

Часто виробники електронних сигарет просувають їх, як засіб відмови від куріння. Дані останнього мета-аналізу, проведеного серед усіх досліджень з цієї теми, показали, що дорослі курці, які використовують електронні сигарети, мають на 28% менше шансів припинити курити. Таким чином, використання електронних сигарет може затягувати процес відмови або призвести до того, що курець зовсім облишить цю ідею.

Щоб успішно кинути курити, фахівці рекомендують користуватися методами з доведеною ефективністю. Дедальніше про них можна прочитати на сайті www.stopsmoking.org.ua.

Підходи до регулювання електронних сигарет

 

Електронні сигарети з’явилися на ринку не так давно, вони є об’єктом багатьох досліджень та викликають занепокоєння міжнародних організацій, які опікуються питаннями здоров’я.

 

Нещодавно заяву опублікував Науковий Комітет з питань здоров’я, навколишнього середовища і надзвичайних ситуацій, який за дорученням Європейської Комісії провів дослідження впливу електронних сигарет на здоров’я, а також їх роль у стимулюванні людей почати або кинути курити.

 

У документі йдеться про доведені ризики негативного впливу е-сигарет на здоров’я курців та пасивних курців. Зазначено, що немає достатніх доказів того, що електронні сигарети допомагають кинути курити. А також наголошено, що привабливість е-сигарет для молоді викликана, насамперед, ароматизаторами та смаковими добавками.

 

Ця заява вкотре доводить, що курцям не варто вірити у безпечність електронних сигарет, а також використовувати їх як засіб відмови від куріння. А державам варто запроваджувати ефективне регулювання цих пристроїв, зокрема, для того, щоб обмежити їх доступність для молоді.

В Україні ринок електронних сигарет донедавна майже не був врегульований. Єдина норма, яка діяла з 2012 року, – заборона курити ці пристрої у громадських місцях. Відтак, електронні сигарети були доступними для дітей та підлітків, що, на фоні досить агресивного маркетингу, призвело до їх стрімкого поширення.

У грудні 2020 року ВРУ прийняла Закон №1019, що забороняє продаж електронних сигарет та рідин до них неповнолітнім. У квітні 2021 року перше читання пройшов законопроект, покликаний заборонити рекламу е-сигарет. Але крім законів про заборону реклами та куріння в громадських місцях, потрібно підвищувати акцизи на ці товари, контролювати маркування упаковок та запроваджувати жорсткіші штрафи за порушення чинних законів.

Наприклад, у Польщі штраф за куріння у громадських місцях коливається від 20 до 500 злотих (від 148 до 3 700 гривень), а у Німеччині – від 100 до 1000 євро (від 3 200 до 32 000 гривень). В Україні ж за куріння у громадських місцях порушнику доведеться сплатити лише від 51 до 340 гривень штрафу.

Що ж з цим робити? 

Боротьба з курінням – це злагоджена та системна робота держави та громадськості. Для України важливо впроваджувати комплексне регулювання електронних сигарет, щоб зробити їх менш привабливими та доступними, насамперед для дітей та підлітків. Окрім законів та обмежень, необхідно проводити просвітницькі кампанії для того, щоб розвінчувати наявні міфи, а також підтримувати людей, які хочуть кинути курити.

Можна вигадувати багато альтернативних способів вживати тютюн та тішити себе думкою, що якийсь із них менш шкідливий. Однак варто пам’ятати, – безпечного вживання тютюну не існує! Найкраще, що кожен курець може зробити для себе, – взагалі відмовитися від куріння. А Всесвітній день без тютюну, який відзначається щороку 31 травня, може стати гарною нагодою для того, щоб це зробити.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень