Ротмістрівська сільська територіальна громада
Черкаська область, Черкаський район

Екологи області закликають зберігати первоцвіт

Дата: 03.03.2020 08:42
Кількість переглядів: 447

Фото без опису

 

Підсніжник складчастий, підсніжник звичайний (білосніжний), сон-трава, шафран сітчастий, цибуля ведмежа, вовчі ягоди пахучі, тюльпан дібровний, проліска дволиста та сибірська, ряст Маршала, ряст порожнистий та ущільнений, горицвіт весняний, конвалія травнева – це не повний перелік ранньоквітучих видів, що зустрічаються на Черкащині. Усі ці рослини знаходяться на межі зникнення, більшість з них занесена до Червоної книги України. Аби зберегти ранньоквітучі види рослин в період з середини лютого до кінця травня в області проводиться операція «Первоцвіт».

Завдання природоохоронної акції «Первоцвіт» – привернути увагу громадськості до проблеми охорони ранньоквітучих лісових рослин і спрямувати зусилля молоді, пересічних громадян на практичні дії щодо захисту первоцвітів та пропаганда відмови від їх купівлі.

Збираючи та продаючи первоцвіти, ми знищуємо їх, а купуючи – заохочуємо браконьєрів. Рідкісні весняні квіти краще не чіпати: вони красиві в природному середовищі. Не слід рвати їх на букети, краще милуватися ними в природі, цим ми зберігаємо красу для майбутніх поколінь. Відмова кожного з нас купляти квіти, які знаходяться під загрозою зникнення, дасть їм шанс квітувати кожну весну.

В цьому році, зважаючи на аномально теплу зиму, вже в лютому з`явилися первоцвіти і в урочищі Холодний Яр. Підсніжник складчастий, який займає чималу територію урочища, є нетиповим для рівнинної місцевості видом, такий вид підсніжника зустрічається в гірській місцевості Карпат та Криму.

У весняний період помилуватися тендітною красою підсніжників до Холодного Яру приїжджають тисячі туристів. Збір первоцвітів підриває чисельність їх популяцій та здатність до вегетації. Для багатьох видів щорічний збір ранньоквітучих рослин з пошкодженням кореневої системи став причиною різкого скорочення ареалу поширення. Збирання першоцвітів має несприятливі наслідки для популяцій, адже крім фактично знищення, рослини не мають можливості утворити насіння.

Згідно з чинним законодавством, здійснюючи збирання та торгівлю рідкісними та зникаючими видами рослин та їх частинами, громадяни порушують закони України: «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про Червону Книгу України».

За порушення законодавства в сфері охорони, використання та відтворення рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів рослинного світу, занесених до Червоної книги України тягне за собою відповідальність. Зокрема, порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів рослинного світу тягне за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 – 1700 грн). Ті самі дії, вчинені щодо об’єктів рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 – 3655 грн) з конфіскацією об’єктів рослинного світу.

У акції «Первоцвіти» участь може брати кожний.

Прикладом участі в збереженні ранньоквітучих видів рослин є викладачі та студенти Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького, які разом з волонтерами щороку здійснюють їх охорону.

За інформацією Управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень