Ротмістрівська сільська територіальна громада
Черкаська область, Черкаський район

До уваги батьків. Наркотики у школі. Попередьте своїх дітей.

Дата: 11.02.2020 14:27
Кількість переглядів: 739

Фото без опису

«Суниця», «спайси», «солі» – ці незрозумілі дорослим написи ледь не в кожному дворі – а це ні що інше, як реклама наркотиків…

Днями президент США Дональд Трамп оголосив режим надзвичайного стану в системі охороні здоров’я у зв’язку з поширенням у країні опіатів – психотропних речовин, які викликають психологічну та фізичну залежність. За словами Трампа, минулого року через передозування наркотиками загинули 64 тисячі американців. Відтак керівництво США всерйоз взялося за цю проблему, надавши виконавчим органам надзвичайні повноваження для боротьби з наркокризою. 

Тим часом в Україні статистика смертності від наркотиків нічим не краща, а навіть гірша: від важких наркотиків в Україні щороку помирає 10 тисяч людей, це вшестеро менше, ніж у США, але там населення більше у 7,6 разів - 321 мільйон, проти 42-х мільйонів в Україні. 

Але найстрашніше те, що саме зараз ця пошесть активно поширюється серед  найвразливіших – школярів. Через мережі Facebook та у ЗМІ стало відомо, що вже як півроку українські школи «атакують» наркотики «суниця», придумані спеціально для підлітків.

Укрінформ зосередився на цій проблемі, яка щодня стає все масштабнішою, аби попередити і застерегти батьків. 

Психотроп "суниця", який почали розповсюджувати в школах півроку тому // Фото: Скріншот з програми "Гроші"

Недитячі льодяники «суниця» - новий наркотичний тренд
Отож, найновіший «тренд» серед школярів – льодяники «суниця». «Цукерки» містять наркотичну речовину і запаковані в блістер. Вони бувають зі смаком суниці, від чого й отримали назву, а також зі смаком лимона. Для підсилення ефекту, за словами школярів, ці наркотики запивають… олією. Злочинці роздають дітям такі «льодяники» для початку безкоштовно, на перерві, найчастіше – в загальновідомих шкільних «кулуарах». План – теж старий, як світ: викликати залежність і бажання придбати уже за гроші. Згодом наркоторговці, якими надалі стають і самі школярі, продають наркотики за ціною 300 гривень за одну «цукерку», і по 1300 гривень за п’ять, а ще - роблять знижки постійним покупцям.

Підлітки з легкістю можуть дістати «суниці» – поблизу шкіл. На дворових парканах для тих, хто в темі, торговці смертю залишають надписи з кодовим словом і адресою в Скайп, Телеграм чи інших мережах. Слід зауважити, що  такий наркобізнес розрахований передусім на платоспроможних дітей небідних батьків, відтак поширювачі психотропів, наприклад у столиці, переважно концентруються навколо центральних шкіл. 

Фото без опису

Реклама психотропів на стінах будинків у Дніпрі (2015 рік)

Озирніться, наркотики рекламують у вас під носом
«Суниця» - не єдиний вид наркотиків, що нині у широкому обігу серед школярів. «Спайси», «солі», «марки» - ці психотропи почали з’являтися ще роки три тому і поширилися серед підлітків за схожою схемою по всій Україні. У Києві, Одесі, Харкові, Дніпрі, Миколаєві - на парканах чи фасадах будівель стали з’являються написи незрозумілого дорослим змісту, на кшталт “соль, колеса, мікси, спайси, telegram”, які, на перший погляд, ні про що не говорять. А це — ні що інше, як реклама наркотиків. Просто в нас “під носом”. Вершиною цинізму українських наркодилерів стала нещодавня реклама на борді по вулиці Володимирській, що в самісінькому центрі столиці. (Див. фото нижче).

Фото без опису

Реклама наркотиків 6 вересня 2017 року по вулиці Володимирській, навпроти Будинку вчителя

У Дніпрі про цю пошесть заговорили ще на початку 2015-го, коли на стінах почали з’являтися відповідні надписи. У 2016-му наркотична «кондитерська» досягла Харкова, де такі «записки» для залежних можна було побачити ледве не в кожному дворі.

У поліції вже з’ясували, що психотропи масово потрапляють у місцеві школи через окуповані території - з Донбасу і Криму, куди їх доставляють з Росії, або ж вони потрапляють в Україну безпосередньо з Китаю та Індії. Очевидний висновок: саме неконтрольовані території генерують нині левову частку трафіку психотропів для школярів. 

Як краще всього продати психотропи дітям? Звісно – через гру!
Для пошуку клієнтів серед підлітків зараз найактивніше використовуються різноманітні месенджери, зокрема Telegram — програма для обміну миттєвими текстовими та аудіо-повідомленнями. Основний його плюс для наркоторговців (та й не лише) — це анонімність. Щоб її забезпечити, розробники схеми збуту наркотиків  використали алгоритм шифрування — якщо хтось вирішить “зламати” месенджер, ані листування користувачів, ані інформацію про них вони отримати не зможуть. Відтак саме “секретність” Telegram і зумовила те, що наркодилери обрали саме цей канал зв’язку. Окрім того, канали у Telegram мають більше охоплення аудиторії, ніж пабліки в соціальних мережах. Якщо пост у спільноті VK покриває  10% підписників, у Facebook - 5%, то публікація на каналі Telegram - 80-90%.

Фото без опису

 

Процес купівлі-продажу відбувається “засекречено” і називається “кладом”. Ще до анонсу, “бізнесмени” у різних районах міст закопують у дворах і парках свій «товар» в землю. Далі вони запускають оголошення і інформацію про те, яким чином здійснити оплату. Коли покупець переводить гроші на рахунок, йому надсилають в той самий Telegram координати точки, геолокацію, де саме треба копнути, щоб віднайти свою «покупку». Така собі «гра» для дітей, а водночас - відсутність прямого контакту з покупцем, що дозволяє бути невловимими: як упіймати наркоторговця на місці злочину?

Чому ж правоохоронні органи не вистежать перекази грошей? І тут злочинці перестрахувались! Судячи з групи в Telegram, оплата приймається лише через термінали iBox в криптовалюті — біткойнах. А це, як відомо, найбезпечніший спосіб оплати — хай навіть знайдуть номери електронних гаманців наркодилерів — ідентифікувати їх правоохоронні органи все-одно не зможуть.

Минулого року – 11 груп з наркоторгівлі в Інтернеті, на сьогодні – 105

Укрінформ звернувся до заступника начальника Департаменту протидії наркозлочинності Нацполіції України Юрія Буковського, аби дізнатися – як вирішується ця шокуюча проблема?

Буковський: «Суниці», «спайси», «солі», «марки» - все це пов’язано з новими психоактивними речовинами. Де-юре вони в Україні не заборонені, адже їх немає в переліку заборонених препаратів, який затверджується Кабміном. Тобто немає і підстав притягнути до кримінальної відповідальності . Основні джерела постачання — Китай та Індія. 

Ми розробили проект наказу (наразі перебуває в Міністерстві охорони здоров’я), згідно з яким буде заборонена ключова формула речовин, а усі похідні від неї рахуватимуться аналогом — і також вважатимуться наркотичним препаратом.

Щодо смертей від “полуничок”, то цього року звернень не було зареєстровано. Резонанс є, але наразі це лише розмови. На початку цього року ми звернулись до Київської МДА стосовно «рекламних»написів на стінах. Там пообіцяли прибирати їх.

Про темпи поширення цієї пошесті можете судити самі. На сьогодні нам вже відомо про 105 груп у соцмережах, через які збували наркотичні засоби з використанням мережі Інтернет. Минулого року було 11... Виявлення збільшилось в 9 разів, але проблема від того не зникає.

Нещодавно ми заарештували велику групу осіб, яка збувала наркотичні речовини з допомогою Інтернету. Було вилучено приблизно 15 кілограмів речовини і це величезні обсяги, адже навіть 1,5 грама вже рахується як “особливо великі розміри”. Це був інтернет-магазин, що розповсюджував наркотик по 20 регіонах. Організатору цієї групи було трошки більше 18 років і він з гордістю розказував, як покривав 70% наркоринку.

Іде тенденція до того, що наркотики на вулицях з рук в руки не продаватимуться. Усі перейдуть на цифровий формат — запитав, перерахував гроші, отримав фотографію місцезнаходження і забирай. Ніхто нікого не бачить і не знає».

Психостимулятори і діти – найнебезпечніше поєднання

Наркологи підтверджують факт масового вживання психотропів школярами і збільшення звернень через це в останні роки. Владислав Сова, нарколог, психіатр Наркологічної клініки Петра і Павла розповідає, що у закладі щомісяця фіксують 2-3 випадки таких звернень, а то й більше. «Приміром, у жовтні до клініки потрапило 7 підлітків, причому 4 – у дуже тяжкому стані з порушеннями руху, маренням та галюцинаціями і зараз вони знаходяться на стаціонарному лікуванні. Дівчат, до речі, зараз стало більше – продовжує лікар, - із цих семи підлітків п’ятеро – дівчата».

Фото без опису

 

Владислав Сова, нарколог, психіатр Наркологічної клініки Петра і Павла // Фото: golos.ua

Владислав Сова говорить, що молодим пацієнтам, яких батьки приводять у клініку, зазвичай 13-15 років, і вони потрапляють уже з серйозними проблемами внаслідок вживання психотропних речовин, зокрема тієї ж «солі», «суниці» тощо: «Це речовини, які містять у собі хімічний субстрат – психостимулятор, який повністю руйнує роботу вищої нервової діяльності та психіки. На сьогодні існує ціла індустрія, яка в лабораторних умовах, причому в заводських масштабах, займається виготовленням хімічних речовини, які за своїм складом схожі на психостимулятори – амфетаміни, тетрагідроканнабінол (міститься в коноплі). Ці речовини синтезуються в рідкому стані і для того, щоб їх доправити через кордони контрабандою, потрібен «носій», який не викликає підозри, приміром, харчова або технічна (морська) сіль тощо. Наркотичні речовини розпилюються на такі носії, які вбирають їх у себе, і в такому вигляді надходять контрабандою в Україну».

Як такі психотропи діють на дитячий організм? Найжахливіше. Оскільки дитяча психіка ще нестабільна, відбувається її максимальне руйнування. У дітей виникають найтяжчі шизофренічні психози з мареннями, галюцинаціями, порушенням роботи вищої нервової діяльності, що дуже складно лікується і дуже часто призводить до інвалідності. Тобто можуть виникати вже незворотні зміни. За словами лікаря, в Україні, на жаль, сьогодні не існує швидких тестів на виявлення цих хімічних речовин в організмі людини, це можна зробити тільки в лабораторних умовах. І поки батьки намагаються зрозуміти, що відбувається з їхньою дитиною, сліди психотропів за три-чотири дні зникають з організму.

Владислав Сова говорить, що коли батьки уважні до своєї дитини, то обов’язково помітять зміни у її поведінці: «Поведінка дитини, яка вживала психостимулятори, явно відрізняється від звичної – в неї настає збудження, розширюються зіниці, з’являється агресивність, галюцинації тощо. Потрібно дуже швидко реагувати на ці прояви і одразу звертатися до спеціалістів. Але чимало батьків закривають очі на такі явні ознаки, бо вважають, що цього не може статися саме з їхньою дитиною. На жаль, вони звертаються, коли дитина вживає наркотики вже не вперше і тому її психіка зазнає найтяжчих порушень. Не слід боятися звертатися до лікарів за консультацією, краще додатково перестрахуватися, чи все гаразд».

Отже, як свідчить статистика Нацполіції, наркотична лихоманка поширюється серед дітей катастрофічними темпами. Сучасних підлітків, які виросли у еру нових технологій, важче здивувати, затягнути у наркотичну пастку звичайними методами, тому зловмисники намагаються зіграти на психології підлітка, який прагне пригод, ігор і це, як бачимо, їм вдається. Відтак зараз як ніколи мають бити на сполох соціальні служби,  поліція й інші інстанції, а також батьки з педагогами, аби не дати знахабнілим торговцям смертю згубити ще більше дитячих життів. 

Юлія Горбань, Микола Романюк, Київ

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень